Cíl a anotace kurzu:
Vzdělávací program se zaměřuje na rané projevy problémového chování od narození do 10 let dítěte s ohledem na bio-psycho- sociální determinaci behaviorální a emoční struktury lidské psychiky. Jak důležitý je stres, strach, vzdor, odmítnutí, pochvala, trest, vazba, porozumění, konflikt či prohra v procesu zrání seberegulačních vlastností osobnosti dítěte? Jak významnou roli sehrává narušené rodinné prostředí, nestálé vazby a vztahy, agresivita rodičů, direktivní versus hyperprotektivní výchovný přístup? Jaké obranné mechanismy a salutogenní vlivy posilovat? Co se nám snaží dítě sdělit svým chováním, když je neklidné (například ADHD-C; ADHD-H), roztržité (například ADHD-I), vzdorovité (například ODD) či vzteklé a agresivní (například IED)?
Cílem vzdělávacího programu je seznámit účastníky s ranými projevy problémového chování od narození do 10 let dítěte. Základní představení kauzality a komorbidity raných poruch chování a poruch osobnosti. Zaměření na depistáž a vybrané problémy, výchovy, resocializace a terapie.
Lektor
PhDr. Andrej Drbohlav, DBA
Etoped / Psychoterapeut / CEO
Kurz nabízíme ve spolupráci
s vlastníkem akreditace, se společností IBSARO, s. r. o., která vystaví osvědčení o absolvování s celostátní platností, na základě udělené akreditace MPSV ČR (č. akreditace: č. MPSV A2019/0161-SP/PC/PP/VP, 5 vyučovacích hodin).
Seminář je vhodný a doporučován všem, kteří se v rámci svého pracovního zaměření setkávají a pracují s dětmi. Např. sociální pracovníci a pracovníci v sociálních službách podle zákona 108/2006 Sb., zdravotnický personál. Každopádně i pedagogové a vychovatelé, neboť otázka jak pracovat s dětmi s poruchami chování, které jsou obtížně diagnostikovatelné, je jedno z velkých témat spojených se společným vzděláváním. Představují emocionální zátěž spojenou s častými konfliktními situacemi, do kterých se děti ve vztahu buď přímo k učiteli či vychovateli, nebo k ostatním spolužákům dostávají. Prohloubení znalostí z oblasti psychologie pomáhá pedagogům takové krizové situace zvládat.
Kapacita kurzu je omezená.
Důležitá informace pro pedagogy a vychovatele!
1) Průběžné vzdělávání pedagogických pracovníků
a) zrušení akreditací
Novela zákona přinese zúžení rozsahu akreditací vzdělávacích programů systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, a to tím způsobem, že nadále nebudou akreditovány vzdělávací programy k prohlubování odborné kvalifikace (tzv. průběžné vzdělávání).
Nic se nemění na tom, že pedagogičtí pracovníci jsou i nadále povinni si obnovovat, udržovat a doplňovat kvalifikaci. Tyto prohlubující či průběžné vzdělávací programy tak budou i nadále součástí dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a zůstanou důležitou složkou jejich profesního rozvoje.
Zároveň již není akreditace vzdělávacích programů prohlubujícího vzdělávání podmínkou pro čerpání finančních prostředků z dotačních programů, zejména z tzv. šablon Operačního programu Jan Amos Komenský nebo výzev v rámci Národního plánu obnovy.