Cíl a anotace kurzu
Vzdělávací program se zaměřuje na představení vybraných příkladů vývojové trajektorie rozvinutých poruch chování, ale také forem náhlé patologie chování impulzivního, úzkostného, reaktivního a agresivního původu u jedinců od 10 do 18 let. Seminář navazuje na kurz Poruchy chování I. (0-10 let) a dále rozvíjí vývojovou trajektorii poruch chování v dětském věku a u mladistvých s propagací a přesahem v oblasti delikvence. Představuje institucionální řešení resocializační péče, základní terapeutické možnosti a možnou progresi patologie. Mezi klíčová témata patří široká skupina poruch chování, Intermitentní explozivní porucha a symptomy poruch osobnosti a charakteru.
Cílem vzdělávacího programu je seznámit účastníky s popisem vývojové trajektorie rozvinutých poruch chování, ale také formami náhlé patologie chování impulzivního, úzkostného, reaktivního a agresivního původu u jedinců od 10 do 18 let. Seznámení s institucionálním řešením resocializační péče, základními terapeutickými možnostmi a možnou progresi patologie.
Lektor
PhDr. Andrej Drbohlav, DBA
Etoped / Psychoterapeut / CEO
Kurz nabízíme ve spolupráci
s vlastníkem akreditace, se společností IBSARO, s. r. o., která vystaví osvědčení o absolvování s celostátní platností sociálním pracovníkům a pracovníkům v sociálních službách podle zákona 108/2006 Sb., na základě udělené akreditace MPSV ČR (č. akreditace: č. A2024/1601-SP/PC/VP, 5 vyučovacích hodin). Dalším posluchačům bude vystaveno potvrzení o účasti.
Seminář je vhodný a doporučován všem, kteří se v rámci svého pracovního zaměření setkávají a pracují s dětmi.
Jedná se nejenom o sociální pracovníky a pracovníky v sociálních službách podle zákona 108/2006 Sb., ale i o zdravotnický personál. Každopádně i o pedagogy a vychovatele, neboť otázka jak pracovat s dětmi s poruchami chování, které jsou obtížně diagnostikovatelné, je jedno z velkých témat spojených se společným vzděláváním. Představují emocionální zátěž spojenou s častými konfliktními situacemi, do kterých se děti ve vztahu buď přímo k učiteli či vychovateli, nebo k ostatním spolužákům dostávají. Prohloubení znalostí z oblasti psychologie pomáhá pedagogům takové krizové situace zvládat.
Kapacita kurzu je omezená.
Důležitá informace pro pedagogy a vychovatele!
1) Průběžné vzdělávání pedagogických pracovníků
a) zrušení akreditací
Novela zákona přinese zúžení rozsahu akreditací vzdělávacích programů systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, a to tím způsobem, že nadále nebudou akreditovány vzdělávací programy k prohlubování odborné kvalifikace (tzv. průběžné vzdělávání).
Nic se nemění na tom, že pedagogičtí pracovníci jsou i nadále povinni si obnovovat, udržovat a doplňovat kvalifikaci. Tyto prohlubující či průběžné vzdělávací programy tak budou i nadále součástí dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a zůstanou důležitou složkou jejich profesního rozvoje.
Zároveň již není akreditace vzdělávacích programů prohlubujícího vzdělávání podmínkou pro čerpání finančních prostředků z dotačních programů, zejména z tzv. šablon Operačního programu Jan Amos Komenský nebo výzev v rámci Národního plánu obnovy.