Cíl a anotace kurzu
Seminář reaguje na složitou a emočně náročnou problematiku možných obětí v kontextu stalkingu – nebezpečného pronásledování.
Nauka o obětech trestných činů se vyčlenila jako samostatných vědní obor z forenzní psychologie, v poslední době se jí dostává čím dále více zasloužené pozornosti. Stalking je v tomto kontextu definován jako neschopnost navázat a ukončit sociálně akceptovatelným způsobem komunikaci, vztah.
Stalking prezentuje jednu z velmi vážných a obtížných situací v životě oběti, která je vystavena primární, sekundární a terciární viktimizaci – procesu poškozování vlivem nežádoucího chování a jednání aktéra (–ky) jakožto pachatele (-ky). Jde o specifickou formu násilného jednání, jehož znakem je „obsesivní“ (nutkavé ) upnutí se známého nebo neznámého pachatele na určitou osobu, kterou pak obtěžuje systematicky úporně projevy nevyžádané a nechtěné pozornosti.
Důraz je kladen na vysvětlení kontextů chování a jednání jednotlivých aktérů stalkingu. Nebezpečné pronásledování – stalking je vysvětlen z několika úhlů pohledu a jsou prezentovány možnosti chování jak stalkera, tak oběti a návod k řešení. Navazující část je věnována možnostem řešení, je podpořena kazuisticky a širší diskusí.
Lektor
Mgr. Květuše Sluková, Ph.D.
specializace: sociální práce, sociální pedagogika, speciální pedagogika (etopedie), forenzní psychologie, náhradní rodinná péče, vzdělávání sociálních pracovníků a ve vězeňství.
Kurz nabízíme ve spolupráci
s vlastníkem akreditace, se společností SOMEPO, s. r. o., která vystaví osvědčení o absolvování s celostátní platností sociálním pracovníkům a pracovníkům v sociálních službách podle zákona 108/2006 Sb., na základě udělené akreditace MPSV ČR (č. akreditace: č. A2022/1089-SP/PC, 8 vyučovacích hodin).
Jelikož obětí stalkingu se může stát kdokoliv, seminář je vhodný a doporučován i pro pedagogy, vychovatele a všem dalším zájemcům, kteří se chtějí seznámit s danou problematikou (bude vystaveno potvrzení o účasti).
Kapacita kurzu je pouze 20 posluchačů.
Důležitá informace pro pedagogy a vychovatele!
1) Průběžné vzdělávání pedagogických pracovníků
a) zrušení akreditací
Novela zákona přinese zúžení rozsahu akreditací vzdělávacích programů systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, a to tím způsobem, že nadále nebudou akreditovány vzdělávací programy k prohlubování odborné kvalifikace (tzv. průběžné vzdělávání).
Nic se nemění na tom, že pedagogičtí pracovníci jsou i nadále povinni si obnovovat, udržovat a doplňovat kvalifikaci. Tyto prohlubující či průběžné vzdělávací programy tak budou i nadále součástí dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a zůstanou důležitou složkou jejich profesního rozvoje.
Zároveň již není akreditace vzdělávacích programů prohlubujícího vzdělávání podmínkou pro čerpání finančních prostředků z dotačních programů, zejména z tzv. šablon Operačního programu Jan Amos Komenský nebo výzev v rámci Národního plánu obnovy.