Cíl a anotace kurzu:
Behaviorální a kognitivní složky osobnosti, tedy chování a myšlenky jsou pokládány za reverzibilní čili zvratné a změnitelné. Na rozdíl od emocí, jejichž zpracování předpokládá možnost bezpečného odžití, poskytuje zaměření na motivaci chování (nebo původ myšlenek) širokou základnu pro hledání zdrojů změny, o kterou mnohdy při vzdělávání a při poskytování služeb (především služeb sociální prevence), jde.
Účastníci kurzu se seznámí s konceptuálním rámcem fenoménu motivace chování a jeho psychologickou podstatou (vědomé a nevědomé mechanismy – intrapsychické a emocionální faktory, vývojové aspekty apod.). Chování je konkrétní reprezentací motivů, které se účastníci naučí v práci s dětmi, mladistvími a klienty hledat a odlišovat, správně jim rozumět a využít je při podpoře změny maladaptivních vzorců.
Kurz je zaměřen na posílení dovedností jednotlivých pracovníků v otázce správného posouzení chování s přesahem k volbě vhodné intervenční strategie. Vědomá práce s motivačními okruhy (hodnocení a rozhodování) umožňuje akcentovat zdroje klientů, které převádí „vzorcové“ chování na „intencionální“ jednání.
Účastníci budou mít prostor pro řešení vlastních kasuistik a sdílení konkrétních zkušeností.
Lektor
Mgr. Michal Klapal
etoped, psychoterapeut a krizový intervent
Kurz nabízíme ve spolupráci
s vlastníkem akreditace, se společností IBSARO, s. r. o., která vystaví osvědčení o absolvování s celostátní platností, na základě udělené akreditace MPSV ČR (č. akreditace: č. A2024/0825-SP/PC/PP/VP, 5 vyučovacích hodin).
Kapacita kurzu je omezená.
Posluchači z řád sociální sféry obdrží osvědčení MPSV s celostátní platností a ostatní posluchači potvrzení do 5 pracovních dnů od školení prostřednictvím uvedeného e-mailu v přihlášce.
Důležitá informace pro pedagogy a vychovatele!
1) Průběžné vzdělávání pedagogických pracovníků
a) zrušení akreditací
Novela zákona přinese zúžení rozsahu akreditací vzdělávacích programů systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, a to tím způsobem, že nadále nebudou akreditovány vzdělávací programy k prohlubování odborné kvalifikace (tzv. průběžné vzdělávání).
Nic se nemění na tom, že pedagogičtí pracovníci jsou i nadále povinni si obnovovat, udržovat a doplňovat kvalifikaci. Tyto prohlubující či průběžné vzdělávací programy tak budou i nadále součástí dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a zůstanou důležitou složkou jejich profesního rozvoje.
Zároveň již není akreditace vzdělávacích programů prohlubujícího vzdělávání podmínkou pro čerpání finančních prostředků z dotačních programů, zejména z tzv. šablon Operačního programu Jan Amos Komenský nebo výzev v rámci Národního plánu obnovy.